Przejdź do głównej zawartości

Ekologia

Ekologia - nauka o wzajemnych wielostronnych powiązaniach między różnymi organizmami a ich środowiskiem; nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody badająca zależności między danym gatunkiem a całością jego środowiska. W centrum uwagi znajduje się populacja, czyli zbiór osobników jednego gatunku żyjących na określonym obszarze i wzajemnie na siebie oddziałujących. Ekologia, zwracając uwagę na stosunki między populacją a środowiskiem, traktuje populację jako całość, która ma określoną strukturę i organizację. Nazwa "ekologia" powstała w 1869 roku. W 1913 roku założono w Anglii pierwsze Towarzystwo Ekologiczne.

Działy ekologii:
1. Autekologia (ekologia organizmów) - jest silnie powiązana z fizjologią. Bada związek organizmu ze środowiskiem.
2. Synekologia - ekologia badająca większe zespoły ekologiczne; ekologia ekosystemów (biocenoza + biotop = ekosystem), zespołów, populacji.

Sozologia - nauka o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Kształtowanie środowiska - działalność człowieka zmierzająca do wprowadzenia w środowisku zmian korzystnych dla warunków rozwoju roślin, zwierząt i człowieka.

Komentarze

Bądź na bieżąco

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie wierszy i opowiadań jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.