Przejdź do głównej zawartości

Globalizacja i terroryzm

Globalizacja - wzrastająca współzależność zdarzeń w oddalonych od siebie częściach świata, która jest inkluzywna, otwarta na cały świat i nie ma takiego regionu, który byłby z tego procesu wstępnie wykluczony.

Globalizacja negatywna - złe skutki globalizacji: łatwość przemytu narkotyków, broni, terroryzm, łatwość konfliktów międzynarodowych, brak mechanizmów sprawiedliwego podziału dóbr.

Terroryzm w procesie globalizacjiPopulacje peryferyjne, marginalizowane przez siły działające na arenie ekonomicznej, kulturowej i politycznej są istotnym elementem systemu przestępczości globalnej. Kraje usytuowane na peryferiach otwierać się mogą jedynie na państwa bardziej zaawansowane gospodarczo i cywilizacyjnie, a zatem prawdopodobna jest możliwość popadnięcia w zależność gospodarczą od tych państw. Z drugiej strony, kiedy owe kraje peryferyjne zamykają się na resztę świata, pogrążają się w stagnacji i biedzie, ponieważ nie mają szans na rozwój. Zamknięcie się państwa narodowego na proces globalizacji musi być uzasadnione  obywatelom, by zyskać ich przyzwolenie. Do najczęściej występujących sposobów tegoż właśnie uzasadnienia należy ideologia skrajnie nacjonalistyczna lub fundamentalizm religijny. W konsekwencji zamknięte państwo narodowe, zmuszone do utrzymania izolacji wobec świata, kieruje się w stronę ostrej formy nacjonalizmu bądź też w stronę fundamentalizmu religijnego.

Komentarze

Bądź na bieżąco

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie wierszy i opowiadań jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.