Przejdź do głównej zawartości

Percepcja społeczna

Percepcja - odbieranie zjawisk za pomocą zmysłów.

Prawo pierwszeństwa: 20 sekund, 20 słów, 20 gestów.

Samospełniająca się przepowiednia (efekt Pigmaliona) - polega na tym, że nasze oczekiwania w stosunku do innych są tak silne, iż w sposób świadomy lub podświadomy wpływamy na nasze ustosunkowanie do człowieka.

Atrybucja zachowań - przypisywanie czegoś komuś:
  • cech osobowości (atrybucja podmiotowa, dyspozycyjna)
  • sytuacyjnaAtrybucja podmiotowa (dyspozycyjna) - charakteryzuje się tym, że przyczynę zachowań drugiego człowieka lokalizujemy w jego cechach osobowości.
Atrybucja sytuacyjna - charakteryzuje się tym, że przyczynę zachowań drugiego człowieka lokalizujemy w sytuacjach, w jakich ów człowiek się znalazł, w czynnikach tkwiących poza jego osobą.

Na podstawie atrybucji możemy wyróżnić 2 typy kultur:

Kultury indywidualistyczne - przywiązują ogromne znaczenie do tożsamości człowieka, osobowości, np. Europejczycy, Amerykanie.
Kultury kolektywistyczne - przywiązują ogromne znaczenie do sytuacji, np. kultury dalekiego Wschodu (Indie, Japonia).

Interakcja - kontakt nieprzypadkowy.
Założenia:
  • jedność osób
  • jedność czasu
  • jedność miejsca

Efekt halo (zjawisko aureoli) - zniekształcenie poznawcze, podstawowy błąd atrybucji; skłonność do automatycznego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pozytywnego wrażenia. Jakaś pozytywna cecha człowieka, najczęściej uroda, atrakcyjność fizyczna, opromienia swoim blaskiem wszystkie pozostałe jego cechy. Źródło przypisywanych cech (atrybut)  roztacza blask wokół osoby niczym aureola i powoduje, że przenosi się ono na naszą opinię o tej osobie w różnych dziedzinach. Na podstawie jednej pozytywnej właściwości człowieka wnioskujemy o innych jego cechach.

Efekt Pollyanny (reguła Pollyanny) - skłonność do myślenia o rzeczach przyjemnych i poszukiwania pozytywnych aspektów w każdej sytuacji/osobie przy jednoczesnym ignorowaniu elementów przykrych lub nieprzyjemnych.

Heurystyki sądzenia - posługiwanie się schematami, stereotypami, które upraszczają proces wydawania sądów.

Bądź na bieżąco

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie wierszy i opowiadań jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.